ESPES od zawsze przykłada ogromną wagę do wpływu swojej działalności na środowisko naturalne. Po stworzeniu zrównoważonego łańcucha dostaw w całej Polsce, wprowadzeniu polityki środowiskowej czy zwiększeniu warstwy biologicznie czynnej w naszych budynkach poprzez sadzenie roślinności na dachach naszych hal, chcemy, we współpracy z Wami,  wykonać kolejny krok.

Zacznijmy od początku. Każdego tygodnia do naszego magazynu trafia kilkanaście ton szkła laminowanego w postaci kilkudziesięciu tafli o powierzchni ok 8,5 mkw każda. Z tych tafli, z ogromną precyzją wycinamy formatki szklane, które chwilę później trafiają na budowę jako ostatni brakujący element naszej ściany szklanej. Każda z naszych ścian jest maksymalnie dopasowana do zaprojektowanego otworu w ścianie G-K.

Podczas operacji cięcia szkła nawet 20% użytego surowca trafia do kosza w postaci odpadu produkcyjnego. Patrząc na nasz kontener ze szklanym odpadem zaczęliśmy się zastanawiać co jeszcze, poza optymalizacją planów cięć, możemy zrobić, aby efektywniej wykorzystywać wyprodukowane w hucie szło, bowiem z naszego pozytywnego wpływy na środowisko skorzystamy wszyscy.

Chcąc zmienić sposób myślenia o nowoczesnym i wpisującym się w ekologiczne trendy biurze oraz podnieść eko-świadomość architektów w całej Polsce stworzyliśmy inicjatywę ESPES ZERO WASTE.

Nasza koncepcja nurtu ZERO WASTE przekłada się na zasugerowaniu projektantom oraz użytkownikom przestrzeni biurowych konkretnych wymiarów (wysokości i szerokości) ścian szklanych oraz drzwi. Zmniejszenie lub powiększenie ściany szklanej o kilka-kilkanaście dodatkowych centymetrów to często niezauważalna zmiana, która pozwoli na zredukowanie odpadu szklanego do zera.

Chcemy zwrócić Waszą uwagę, że tak drobne szczegóły i nieszablonowy punkt widzenia może kształtować pozytywną przestrzeń dla pracowników, jak i dla środowiska. Dlatego chcemy Was zaprosić do zrobienia dużego wspólnego kroku w kierunku odpowiedzialności i działalności eco-friendly.

Przyjęliśmy sobie za cel edukowanie wszystkich, którzy są zaangażowani w proces projektowania biur. Z Waszą pomocą nasze ściany szklane mogą być nie tylko less waste, ale nawet ZERO WASTE.

Po wszelkie szczegóły związane z optymalnymi wysokościami i szerokościami otworów na ściany szklane ESPES zapraszamy do kontaktu na projekty@espes.pl

Archiwum aktualności