Espes to firma budowlana stworzona w 1997 roku na przyjaźni, wiedzy i wspólnej wizji trzech założycieli. Dziś, 24 lata później, wiele się zmieniło – świat, rynek, rozwiązania technologiczne – ale nie podejście, wizja i wartości marki. Chcąc stale w najwyższym stopniu spełniać oczekiwania klientów, wykorzystaliśmy trudny czas pandemii na rozwój od podstaw całkiem nowego produktu.

Prostota, elastyczność i wszechstronność rozwiązań były głównym założeniem naszego nowego projektu. Dotychczas bazowaliśmy na dystrybucji sprawdzonych francuskich systemów ścianek działowych, które uzupełniał autorski system Pejzaż. Dziś rozwiązania oferowane klientom zostały zunifikowane w jeden spójny, nowoczesny system, którego główne cechy to wyjątkowa izolacyjność akustyczna oraz szereg innowacyjnych rozwiązań funkcjonalnych i estetycznych niespotykanych w innych systemach.

Na pierwszym miejscu – akustyka

Na etapie projektowania zdefiniowaliśmy akustykę jako priorytet w procesie rozwijania nowego systemu. Zrobiliśmy wszystko, aby produkt wyznaczał nowe standardy na rynku, i udało się to osiągnąć. Nowe ściany jednoszybowe osiągają izolacyjność akustyczną do 40 dB, dwuszybowe zaś niespotykane dotychczas na polskim rynku 60 dB. Jako pierwsza firma w Polsce posiadamy w swojej ofercie ścianę szklaną, która spełnia Polską Normę Akustyczną dotyczącą sal konferencyjnych. Również drzwi, które są dopełnieniem systemu, zapewniają wyjątkową izolację akustyczną.

Nowe rozwiązania konstrukcyjne

Nowy system Espes to przede wszystkim prostota – to jedno rozwiązanie dostępne w wielu różnych konfiguracjach, które doskonale się uzupełniają. System obejmuje subtelne ściany jednoszybowe o wąskim profilu 35 mm oraz dwuszybowe w trzech różnych szerokościach – 80, 100 i 125 mm. Został zaprojektowany tak, aby maksymalnie skrócić czas montażu oraz oszczędzać pieniądze inwestora.

Ważną innowacją systemową jest profil Frontslide – rozwiązanie, które pozwala na zachowanie wizualnie ciągłości przeszklenia, szczególnie w układzie korytarzowym, gdzie przestrzeń podzielona jest na kilka bądź więcej gabinetów. Frontslide umożliwia systemowe przejście ściany szklanej korytarzowej przed dzielącymi na poszczególne pomieszczenia ścianami gipsowo-kartonowymi lub mobilnymi przy zachowaniu wysokiej akustyki. Uzyskany zostaje więc wyjątkowy efekt wizualny nieprzerwanej ściany szklanej, na którym dzisiaj tak bardzo zależy pracowniom architektonicznym i najemcom.

Kolejnym atutem konstrukcyjnym nowego systemu jest możliwość obustronnego zlicowania profilu ściany szklanej ze ścianą gipsowo-kartonową. Stworzono profile odpowiadające grubością najczęściej stosowanym ścianom pełnym. Dodatkowo, co niezwykle istotne, system opaskowy, jakim cechują się ściany szklane nowego systemu, zwalnia generalnych wykonawców z obowiązku czasochłonnego przygotowywania otworów w ścianie gipsowo-kartonowej (z obróbki na gotowo, osadzenia kątowników, szpachlowania itd.). Estetycznym wykończeniem styku profilu ze ścianą g-k jest systemowa opaska zachodząca na ścianę. Dzięki temu rozwiązaniu firma może rozpocząć prefabrykację elementów nawet bez wstępnych pomiarów, co znacznie skraca okres realizacji.

Niemniej ważny – design

Nasz nowy system to efekt spotkań i konsultacji z architektami oraz pracowniami projektowymi. Misją firmy było spełnienie ich najbardziej wygórowanych oczekiwań, również tych estetycznych. W efekcie powstały designerskie rozwiązania idealnie odpowiadające na potrzeby rynku, takie jak dwuszybowa ściana gięta, szprosy konstrukcyjne na ścianie jednoszybowej, elementy świetlne w profilu czy też różnokolorowe wypełnienie międzyszybowe. Zadbaliśmy również o drobne, ale ważne dla architektów rozwiązania systemowe, takie jak możliwość schowania w profilu szyny od żaluzji, przylgowe drzwi zlicowane obustronnie z ościeżnicą czy elegancki panel instalacyjny wykonany ze szkła lakierowanego na kolor stolarki. Rozwiązania te dają spójny efekt całości konstrukcji, a także powodują, że ściany harmonijnie wpisują się w projekty architektów.

Z zero waste za pan brat

Bazując na latach doświadczeń, zaprojektowaliśmy system tak, aby możliwie zredukować wykorzystanie aluminium i zminimalizować jego odpad.  Jest to kolejny element projektu zero waste wdrożonego już w 2020 roku. Ma on na celu, przy współpracy z architektami i projektantami, maksymalne ograniczenie produkcji odpadu szklanego poprzez świadome projektowanie szerokości, a także wysokości ścian szklanych.

Archiwum aktualności